تلاش ها برای بازسازی میراث فرهنگی تخریب شده در اثر هجوم داعش

تلاش ها برای بازسازی میراث فرهنگی تخریب شده در اثر هجوم داعش

مدتهاست که کمیساریای  حقوق بشر عراق برای رسیدگی به اقدامات گروه تروریستی داعش از گروه های میهنی و جهانی، طلب مساعدت نموده است. در این راستا کمیساریای حقوق بشر عراق خواستار بین المللی شدن جرایم گروه تروریستی داعش در خصوص تخریب آثار تاریخی و فرهنگی عراق شد.

با هجوم ددمنشانه داعش به عراق، بسیاری از پارامترها واژگون شدند و بسیاری از فروپاشی ها در لایه های سطحی و زیرین جامعه عراقی روی داد؛ از جمله فروپاشی هایی که جامعه زخم خورده عراقی در دوران سیاه داعش، تجربه نمود، ویرانی مهمترین آثار باستانی و مذهبی در شمال عراق بود. هزاران آثار و قطعه های باستانی به سرقت رفته و در بازارهای سیاه و قاچاق، فروخته شد و چندین اثر نیز بطور نمادین توسط داعشی ها نابود و ویران گردید. حال پس از گذشت چند سال از رشادت های دلیرانی که کمر داعش در عراق را شکستند، کمیساریای حقوق بشری عراق دولت را ملزم به وضع قوانینی برای بازسازی و حراست همه جانبه از آثار باقی مانده کرده است.فاضل الغراوی عضو این کمیساریا در سخنانی به مناسبت روز جهانی موزه گفت: بسیاری از میراث تمدنی و تاریخی عراق در معرض حملات ویرانگر و تخریبی گروه تروریستی داعش قرار گرفته و به همین دلیل دولت و پارلمان عراق باید قوانینی در جهت حمایت از این میراث وضع کنند و تلاش کنند از قوانین بین المللی در جهت حمایت از آن استفاده کنند و تلاش کنند تا آثار باستانی غارت شده و به سرقت رفته را بازگردانند.

داعش ضربات مهلکی بر عراق وارد کرده اما ناکارامدی دولت ها و همسایگی عراق با کشورهایی همانند امارات و اردن که دائم عرب های عراق را در معرض مقایسه با آنان قرار داده و ایشان بطور عموم خود را فرودست تر و عقب افتاده تر می پندارند، بویژه که سرزمین آنها، اشغالی است، و این خود مزید بر خودحقیر پنداری آنان می شود. اینچنین مردمانی حافظه ی بلند مدت خود را از دست می دهند و همین پاک شدن حافظه آنان از ضربات مهلک داعش، خود بهترین بستر برای ظهور مجدد این گروهک تروریستی و دستگاه آدم کشی در عراق است.

2022/05/15

فرم نظرات

کپچا
این سوال برای تشخیص کاربران واقعی از ربات میباشد .
4 + 3 =

نظرات کاربران