عطور حسین الموسوی؛ زنی فعال در عرصه حقوق بشر در عراق

عطور حسین الموسوی

«عطور حسین الموسوی»، زنی عراقی و مدیرکل اداره حمایت از بانوان، از زیرمجموعه‌های وزارت کار و تأمین اجتماعی این کشور است.

وی در خانواده‌ای پرتکاپو، زیرک و تلاش‌گر به دنیا آمد و سال‌های فراوانی را از عمرش در راه مبارزه با حزب جنایت‌کار بعث عراق گذراند.

خانواده حسین الموسوی، در طول دوران تلخ حکومت بعث بر عراق، همواره از جامعه و آنچه بر سر آن می‌آمد، غافل نبودند. هرگاه می‌شنیدند که پدر، یا برادر یک خانواده -که نان‌آور بود- به وسیله عمّال رژیم دست‌گیر شده است، سعی می‌کردند تا سرپناه، یا نان و آبی را به خانواده آن فرد بازداشت‌شده برسانند. همین منش انسانی، سبب شده بود تا خانواده حسین موسوی، از دیرباز، به تکفّل خانواده‌های بی‌سرپرست نامور گردند.

باتوجه به ددمنشی رژیم سابق عراق و کشته شدن شمار بسیاری از دست‌گیرشدگان و زندانیان، مسئله‌ای که خانواده‌های ایشان با آن روبرو بودند، صرفا تلاش برای آزادی بازداشتی‌هایشان نبود؛ بلکه آنان بایستی به فکر دوران پس از شهادت نان‌آور خانواده بودند؛ تا کودکان و زنان بی‌سرپرست‌‌شده، بیش از این رنج و آزار نبینند. در آن روزگار تلخ‌تر از زهر، خانواده حسین الموسوی، جزو مجموعه‌هایی به حساب می‌آمدند که به یاری این دست از خانواده‌ها می‌شتافتند. آنان تلاش می‌کردند تا به مناسبت‌های دینی، یا ملی همانند: عید سعید فطر، غدیر و قربان، یا ایام محرم و صفر و دیگر روزها، اموال، البسه و اغذیه‌ای را جمع‌آوری و آن را در میان خانواده‌های بی‌سرپرست توزیع نمایند.

خانواده حسین موسوی، در این ماجراها، با سختی‌های بسیاری، دست و پنجه نرم کردند.

عطور حسین -که این نوشته، شرح حال او است- از سوی رژیم بعث دست‌گیر شد و 2 برادرش در کمال ناباوری، پس از بازداشت به وسیله حزب بعث، به جرم حمایت از خانواده‌های شهدا، به اعدام محکوم شدند و هر دو به قتل رسیدند.

اما حتی فاجعه غم‌بار شهادت ایشان، موجب نشد که این خانواده، از نیکوکاری دست بردارند. بلکه پس از آزادی عطور، باز هم آن تلاش‌ها از سر گرفته شد؛ تا این که در سال 2003 میلادی و پس از هجوم آمریکا به عراق، این کشور به اشغال ایالات متحده در آمد و رژیم صدام فروپاشید.

این رویداد، بر خلاف ناگواری‌اش، در دل خود، فرصت‌های بسیاری نیز داشت.

عطور در این دوران، کوشید تا با بسیج دیگر زنان دغدغه‌مند، چیزی شبیه به یک مؤسسه غیررسمی بنا کرده، روی به گردآوری مبالغ، هدایا و دارایی‌ها آورده، آن پول‌ها را در میان خانواده‌های شهدای دوران رژیم بعث پخش کند. خانواده‌هایی که عفیف و باآبرو بودند و خود را دچار خیابان‌نشینی و گدایی از این و آن نمی‌کردند.

این مواضع عطور حسین، باعث شد تا وی در کالبد بنیادی تحت عنوان «الشهداء»، کار خود را توسعه داده، دامنه تأثیر، تعهد و وظیفه‌اش را گسترش بخشد.

او در دوره‌هایی از فعالیت خود، زمینه تأثیرگذاری‌اش را از پخش پوشاک، خوراک و پول در میان خانواده‌ها، بالاتر برد و به آموزش، سوادآموزی و کمک به خواندن و نوشتن ایشان روی آورد.

عطور تلاش کرد تا خانواده‌هایی را که به علت نبود پدر، از نعمت تحصیل محروم شده‌اند، تحت تعلیم و تربیت خود بگیرد.

از سوی دیگر، دل‌واپسی کار و کارآفرینی برای این خانواده‌ها وجود داشت؛ تا آنان کم کم دست نیاز از دیگران برکشند.

به همین سبب، کانون الشهداء، در صدد کاریابی و مهارت‌افزایی برای خانواده‌های قربانیان و شهدا برآمد و شغل‌های در خانه‌ را همانند فرش‌بافی و ... میان آنان باب نمود.

 این اقدامات چندین ساله، در نهایت منجر به آن شد که وی به عنوان مدیرکل دایره حمایت از بانوان -که زیرمجموعه وزارت کار و تأمین اجتماعی است- سرگرم خدمات‌رسانی گردد.

عطور حسین الموسوی، در این نهاد، در پی حمایت از نان عشیرهنشینان و بادیه‌نشینان و ساختاربخشی به فعالیت و کار زنان در جامعه عراقی بر می‌آید.

2022/05/15

فرم نظرات

کپچا
این سوال برای تشخیص کاربران واقعی از ربات میباشد .
11 + 2 =

نظرات کاربران