نگاهی کوتاه به فعالیت های مثمر ثمر آستان مقدس امام حسین علیه السلام در عراق

نگاهی کوتاه به فعالیت های مثمر ثمر آستان مقدس امام حسین علیه السلام در عراق

عتبات عالیات در عراق، عموماً افزون بر مدیریت زائران و اجرای برنامه های روتین مذهبی و آیینی، در تلاش اند تا از چارچوب سازمانی این مجموعه ها بیرون زده و در جامعه پرآسیب عراقی نیز مفید و کارا باشند.

در این میان اقدامات عتبه حسینی، حقیقتا ممتاز و قابل توجه است و در این مقاله بهتر آن دیدیم که به یکی از اقدامات مهم این آستان، اشاره کنیم:

ابر پروژه درمانی الشفاء

عتبه حسینیه در طی دو سه سال اخیر، نهضت بسیار مهم و فراگیری در زمینه ساخت سلسله بیمارستان و درمانگاه های الشفاء ایجاد نمود. الشفاء نام متحد مجموعه مراکز درمانی لوکس و مجهزی است که در چندین استان از عراق ساخته شده و مشغول ارائه درمان به هم میهمان خود است.

شمار مراکز درمانی الشفاء

طبق آخرین یافته ها، این عتبه شریفه، تا کنون، 24 مرکز الشفاء را در سراسر استان عراق، ساخته و در اختیار مردم قرار داده است. این 24 مرکز، به طور کلی 3300 تخت خواب را به صورت شبانه روزی در اختیار بیماران قرار داده است.

تقریباً تمامی این مراکز درمانی، مجهز به بخش کرونایی بوده و از مهمترین اقدامات رخ داده در کشور عراق جهت مدیریت کرونا در این کشور قلمداد می شود. در کنار آن واحد های گوناگون تخصصی و فوق تخصصی نیز در این مجموعه مراکز درمانی، اعم از اشعه و سونار و جراحی های خفیف و بستری و اورژانس و آی سی یو، فعال است.

به طور میانگین در هر مرکز، از 20 الی 60 نفر در طول روز، ویزیت و درمان به عمل می آید.

مرکز الشفاء و وحدت بخشی اسلامی

شاید بتوان مجموعه مراکز درمانی الشفاء را اقدام راهبردی عتبه حسینی جهت وحدت بخشی میان شیعیان و اهل سنت عراق برشمرد. چراکه این درمانگاه ها نه فقط در استان های شیعه نشین همانند نجف و کربلاء و بصره و میسان، که در استان های تماماً یا اغلب سُنی نشین این کشور همانند کرکوک و الرمادی و موصل و دیالی نیز احداث شده و به عنوان هدیه ی عتبه به اهالی آن استان برشمرده می شود.

ساخت مراکز درمانی و تقدیر مسئولان

عتبه حسینی طی اقدام تحسن برانگیز، در سال 2020 م، حدود 14 مجموعه از بیمارستان های شفاء را به مرحله بهره برداری رساند. ده مورد دیگر نیز تا انتهای 2022 م ساخته و تحویل مردم خواهد شد. نکته مهم در این زمینه، بهرمندی این مجموعه مراکز از معماری شکیل و به روز و زیبا و استفاده خوب از محیط درونی و بیرونی است و جزو مراکز درمانی لوکس در عراق برشمرده می شود.

وزرای بهداشت در طول سالهای گذشته مکرراً در آیین گشایش این مراکز درمانی حضور یافته و از اقدامات عتبه در راستای بیماری‌زدایی از عراق تقدیر به عمل آورده اند.

2022/05/13

فرم نظرات

کپچا
این سوال برای تشخیص کاربران واقعی از ربات میباشد .
1 + 0 =

نظرات کاربران