یهودیان عراق درچند سال اخیر

یهودیان عراق درچند سال اخیر

یهودیت در عراق سالهاست که رو به قهقرا نهاده است. از این طایفه مذهب-نژادی در عراق دیگر رنگ و بویی نمانده است. جولان آنها در فضای فرهنگی و روزنامه نگاری مدت هاست که خوابیده و خبری از ایشان در عراق نیست.

از آغاز اندیشه بعث در عراق که یکی از آرمان هایش ستیزه با رژیم صهیونیستی اسرائیل در منطقه بود، یهودیان درون کشور عراق نیز متحمل مشکلات متعددی شدند. این فشار و مشکلات تا انتهای سال 2003 میلادی ادامه یافت و عزم یهودیان برای بهره گیری از هر فرصتی برای فرار از مام میهن یعنی عراق را بیش از پیش کرد. یهودیان در دو دوره از عراق خارج شدند. یکی از ابتدای سال 1948 م و آغاز جنگ اعراب و اسرائیل تا سال 1951 م که حدود 95 درصد یهودیان عراقی عازم اسرائیل یا اروپا شدند و دیگری سال 2003 م که مابقی ایشان از عراق مهاجرت کردند.

سال 2003 م، سال انفجار سیاسی و حاکمیتی عراق بود. رژیم بعث عراق سرنگون شده و عراق به اشغال آمریکا درآمد و آرام آرام مرزهای جهان به روی این کشور گشوده شد. این فرصت طلایی برای یهودیان باقیمانده، کافی بود تا برای همیشه از عراق خداحافظی کنند.

شمار یهودیان در عراق چقدر است؟

طبق آماری که موسسه خبری «SWI» در سال 2021 منتشر کرد، در سال 2009 م تنها حدود ده نفر یهودی در عراق باقی مانده اند و این طایفه در این کشور به طور کلی نابود شده است. این موسسه طی مقاله ای تحت عنوان: «في العراق... عدد اليهود لم يعد يتجاوز أصابع اليد الواحدة» به این مطلب پرداخته است.

شمار عراقی های صهیونیست

اگر شمار یهودیانی که از عراق به اسرائیل کوچیده و اندیشه صهیونیستی آن را پذیرفته اند را احصاء کنیم، با عدد قابل تأمل: 220 هزار نفر روبرو می شویم.  از کشور عراق، حدود 220 هزار عراقی در ادوار مختلف، به اسرائیل کوچیده و هویت اسرائیلی گرفته اند و این یعنی عراق، مهمترین مبداء اسرائیل در میان کشورهای آسیایی است.

آیا یهودیان به عراب بازمیگردند؟

به گفته موسسه خبری «SWI»  همچنان در کشور عراق، «ترویج اندیشه صهیونیستی» مجازات اعدام را در پی دارد و این مانعی جدّی در راستای ابقا یا برگشت یهود به عراق، به شمار می رود. اما با غلظت یافتن استقلال کردستان از عراق و کوتاه شدن دست دولت رسمی از اربیل، آرام آرام سر و کله عراقیانِ صهیونیست در کردستان عراق پیدا شده است. اگرچه در این زمینه آمار رسمی وجود ندارد اما شواهد فراوان سیاسی و اقتصادی و فرهنگی و تجاری و امنیتی حاکی از فعالیت جدی یهودیان مرجوع به عراق در کردستان عراق است.رویدادی که ای بسا دولت مصطفی الکاظمی را با سرعت زیادی به سوی تطبیع و آغاز به رسمیت شناختن رژیم اسرائیل پیش می برد. اجلاس سه جانبه الشام الجدید را می توان یکی از گام های جدّی دولت الکاظمی برای آغاز ارتباط غیرمستقیم با اسرائیل برشمرد. اقدامی که پایانش، همانا آغاز به رسمیت شناختن و ای بسا همپیمانی عراق و اسرائیل خواهد بود.

 

 

 

 

 

2022/05/13

فرم نظرات

کپچا
این سوال برای تشخیص کاربران واقعی از ربات میباشد .
2 + 5 =

نظرات کاربران